ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΖΙΤΣΑΣ
Δήμος Ζίτσας

Η Ζίτσα απέχει από τα Γιάννενα 25 χλμ.    Είναι ένας παραδοσιακός οικισμός χτισμένος σε υψόμετρο 670 μέτρων και  αποτελεί έδρα του ομώνυμου Δήμου, περιλαμβάνει και τα διαμερίσματα  της  Καρίτσας, του   Πρωτόπαππα,του  Δαφνόφυτου και του  Λίθινου.H Ζίτσα είναι ξακουστή για το υπέροχο κρασί που παράγει και για το  εξαιρετικό της φυσικό και πολιτιστικό περιβάλλον.

Υπήρξε το ιστορικό κέντρο μιας ευρύτερης περιοχής που εκτείνεται βορειοδυτικά  του λεκανοπεδίου Ιωαννίνων, με φυσικά όρια τον Κάλαμο δυτικά, την λεκάνη του Μαζαρακίου βόρεια, τη Λαψίστα ανατολικά και το ρέμα της Κληματιάς στα νότια. Το εύκρατο κλίμα και η απουσία απότομων και μεγάλων ορεινών όγκων καθώς και η γεωλογική σύσταση του εδάφους της επέτρεψαν από πολύ νωρίς την ανάπτυξη της αμπελουργίας.

Η αμπελουργία καθώς και η ιδιαίτερη θέση της Ζίτσας ως εμπορικού σταθμού στα πλαίσια της   οικονομίας της εποχής συντέλεσαν στη δημιουργία, ενίσχυση και επικράτηση ενός αστικού - εμπορικού στρώματος, το οποίο ανέπτυξε ένα ευρύ φάσμα δραστηριο­τήτων εκτεινόμενο γεωγραφικά στη Βαλκανική και σε ολόκληρη τη λεκάνη της Μεσογείου.

Απο εδώ έλκει την καταγωγή της μια πλειάδα σημαντικών προσωπικοτήτων των Γραμμάτων και των Τεχνών που πρωτοστάτησαν στην ίδρυση εκπαιδευτικών και πολιτιστικών  θεσμών, γεγονός που επηρέασε τη γενικότερη πορεία της παιδείας στην Ήπειρο.

Η αλλαγή των οδικών αξόνων μεταπολε­μικά και η αναδιάταξη των κοινωνικών και οικονομικών δομών, ακύρωσε σε μεγάλο βαθμό το ρόλο που η Ζίτσα και η ευρύτερη περιοχή διαδραμάτιζε, εντείνοντας τις ανι­σότητες και αντιφάσεις μιας περιοχής που ζει πλέον στους ρυθμούς της πόλης των Ιω­αννίνων και των λοιπών αστικών κέντρων.

Η βασική ασχολία των 2.100 περίπου κατοίκων είναι η γεωργία  με ιδιαίτερη έμφαση στην αμπελοκαλλιέργεια και κτηνοτροφία.

Στην έδρα του Δήμου λειτουργούν εκτός από τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας κ' Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και μια σειρά από δημόσιες υπηρεσίες οι οποίες καλύπτουν τις ανάγκες των κατοίκων όχι μόνο των κατοίκων όχι  μόνο της περιοχής της Ζίτσας αλλά και άλλων όμορων δήμων.

Συγκεκριμένα λειτουργούν βρεφονηπιακός σταθμός, ταχυδρομικό γραφείο, συμβολαιογραφείο, υποθηκοφυλακείο, ειρηνοδικείο, αγροτικό ιατρείο, αστυνομικός σταθμός και ΟΤΕ.

Στην έδρα του δήμου  λειτουργεί η Βαδόκειος Βιβλιοθήκη που περιλαμβάνει πάνω από 3000 τόμους και πολύ σύντομα  θα λειτουργήσει και η Πινακοθήκη Ζίτσας με έργα διάσημων Ελλήνων ζωγράφων που συγκέντρωσε ο μεγάλος ζωγράφος Κ. Μαλάμος από τη Ζίτσα και τα προσέφερε αποκλειστικά για την ίδρυση της.

Στο Δήμο Ζίτσας υπάρχουν και λειτουργούν πολιτιστικοί, αθλητικοί, αγροτικοί σύλλογοι, Συνεταιρισμοί σε όλα τα δημοτικά διαμερίσματα καθώς επίσης και αδελφότητες στα Ιωάννινα και στην Αθήνα.

Εκτός από τη γνωστή σε όλους Γιορτή Κρασιού Ζίτσας που συγκεντρώνει πάνω από 5000 επισκέπτες κάθε χρόνο και γίνεται στον Προφήτη Ηλία Ζίτσας το τρίτο δεκαήμερο του Αυγούστου, σε κάθε δημοτικό διαμέρισμα οργανώνονται λαϊκά πανηγύρια από τους τοπικούς πολιτιστικούς συλλόγους.

πάνω