17 Νοέμβρη 2015

17 ΝΟΕΜΒΡΗ 2015

Το Γυμνάσιο με Λ.Τ. Ζίτσας γιόρτασε την επέτειο του Πολυτεχνείου στο Πνευματικό Κέντρο Ζίτσας την Τρίτη 17 Νοεμβρίου.

Μεγάλο Σκηνικό

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους: ο αιδεσιμότατος πατήρ Αλέξανδρος, ο Αντιδήμαρχος πολιτιστικών κ. Μιχάλης Στέφανος, ο Σχολικός Σύμβουλος κος Χρήστος Μαραζόπουλος, Πρόεδροι Πολιτιστικών Συλλόγων, οι μαθητές του Δημοτικού σχολείου και Νηπιαγωγείου συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, διδάσκοντες και μαθητές του Ιδρύματος «Ελένη Γύρα», η Διευθύντρια του Δημοτικού σχολείου Κληματιάς και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Κοινό

Η γιορτή της επιμέλεια της οποίας είχαν οι φιλόλογοι κ. Γεωργοπούλου Χρυσούλα και κ. Κολοβού Ελένη, ξεκίνησε με χαιρετισμό της Διευθύντριας κ. Δήμητρας Σταύρου, συνεχίστηκε με προβολή power point για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, τραγούδια, ποιήματα και χορό από τους μαθητές, θεατρική παράσταση βασισμένη στο έργο του Ευγένιου Τριβιζά «Η γιορτή της Δημοκρατίας» και έκλεισε με τη συμβολική εναπόθεση από τους μαθητές γαρύφαλλου στην απεικονιζόμενη στο σκηνικό πύλη του Πολυτεχνείου.

Θεατρική Παράσταση

Ποιήματα

Χορός

Πολύτιμη για τη διεκπεραίωση της γιορτής ήταν η πρωτοβουλία της μαθήτριας της Γ’ Λυκείου Γιώτας Στράτου η οποία δημιούργησε ταινία με θέμα το Πολυτεχνείο.

Αξιέπαινη ήταν η προθυμία των μαθητών της Α’ Γυμνασίου, οι οποίοι σχεδίασαν μόνοι τους το σκηνικό της παράστασης, υπό την καθοδήγηση της κ. Ελένης Μίχου.

Μικρό Σκηνικό

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης