Οικολογικά Σχολεία

Επιβραβεύτηκαν οι προσπάθειες του σχολείου μας για την προώθηση της φιλοσοφίας της «πράσινης ανάπτυξης» και της εκπόνησης οικολογικών ? περιβαλλοντικών προγραμμάτων και δράσεων για την απόκτηση οικολογικής συνείδησης των μαθητών για την προστασία του περιβάλλοντος.

Στις 10 Δεκεμβρίου 2016 το Γυμνάσιο Ζίτσες με Λυκειακές Τάξεις τιμήθηκε
με την «Πράσινη Σημαία» από την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης (http://www.eepf.gr) και λάβαμε τον τιμητικό τίτλο του «Οικολογικού Σχολείου» (www.ecoschools.gr).
Πρόκειται για μια διάκριση πολύ σημαντική, πρώτα για τους ίδιους τους μαθητές που επιβραβεύτηκαν για την προσπάθειά τους, τους καθηγητές που αναγνωρίστηκε η συμβολή τους και το ίδιο μας το σχολείο που στέκεται πλέον ισότιμα ανάμεσα στα σχολεία δράσεων για την προστασία του περιβάλλοντος.

Ανταποκριθήκαμε στο ρόλο του σύγχρονου σχολείου, ως σχολείο όχι μόνο μάθησης αλλά και διαμόρφωσης κριτικής συνείδησης των μαθητών. Οι μαθητές μας στέκονται πλέον ως ενεργοί πολίτες απέναντι στα σημερινά οικολογικά και κοινωνικά προβλήματα και επινοούν λύσεις και δράσεις για την αντιμετώπισή τους με πνεύμα συνεργασίας και αλληλεγγύης.

Όλα τα παραπάνω λαμβάνουν χώρα στο σχολείο μας εδώ και πολύ καιρό με συγκεκριμένες δράσεις όπως:
– Γνωριμία με τα «Πράσινα Επαγγέλματα»
– Δημιουργία σχολικού κήπου και δεντροφύτευση
– Ενημέρωση για την προστασία των δασών από πυρκαγιές
– Οδηγίες για εξοικονόμηση ενέργειας
– Διαχείριση απορριμμάτων
– Ανακύκλωση
– Δημιουργία κοσμημάτων και κατασκευών με ανακυκλώσιμα υλικά
– Ερευνητικές εργασίες για το περιβάλλον
– Επισκέψεις σε Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Ευχαριστούμε και συνεχίζουμε!!