Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων της θεατρικής ομάδας του Γ/σίου Ζίτσας

Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων επισκέφθηκε η Β΄ Γυμνασίου, ως ένα τμήμα της θεατρικής ομάδας του Γυμνασίου Ζίτσας, την 1η Μαρτίου 2017 συνοδευόμενη από τις υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Χρυσούλα Γεωργοπούλου και Βασιλική Μαυροσκούφη.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε οδική περιήγηση και ξενάγηση στους χώρους του Πανεπιστημίου από την υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων.

Πρώτος σταθμός ήταν το Τμήμα Εικαστικών Τεχνών & Επιστημών της Τέχνης της Σχολής Καλών Τεχνών και πιο συγκεκριμένα τα Εργαστήρια Γλυπτικής, Ζωγραφικής, Χαρακτικής και Φωτογραφίας.

Επόμενος σταθμός ήταν η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου, στη συνέχεια το κέντρο Διαχείρισης Δικτύου και τέλος το φοιτητικό εστιατόριο.

Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν αφ΄ ενός οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν το ίδρυμα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε μια προσπάθεια να συγκεκριμενοποιήσουν μελλοντικούς στόχους και αφ΄ ετέρου να ενισχυθεί το πολιτιστικό πρόγραμμα στο οποίο εντάσσεται η θεατρική παράσταση «Αντιγόνη» του Σοφοκλή.